2+2 Gratis | Dodaj 4 - otrzymasz 50% Rabatu

Jak zrobić ładne zdjęcia z wakacji

Ładne zdjęcia z wakacji to już nie tylko najlepsza pamiątka jaką możemy przywieźć, ale niemal konieczność. Coś w końcu musimy wstawić na nasze profile w social media aby wszyscy wiedzieli, jak dobrze się bawiliśmy. Prawda? Oczywiście ostatnie zdanie jest ma charakter humorystyczny 😉

A więc do rzeczy, jakie kroki musimy wykonać, o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę aby nasze zdjęcia z wakacyjnych wyjazdów były perfekcyjne?

Sprzęt do najlepszych wakacyjnych zdjęć

Aby robić ładne zdjęcia z wakacji nie musisz się wykosztowywać na drogi sprzęt. Jak się pewnie domyślasz, nie potrzebujesz go też zbyt wiele. Aktualne aparaty w telefonach są już zupełnie wystarczającym rozwiązaniem, choć aparat zawsze będzie miał nad nimi przewagę w postaci większej i lepiej zbudowanej soczewki - to i tak telefon wygrywa z nim ze względu na to, że po prostu zawsze mamy go pod ręką. Done is better than perfect.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup aparatu, warto zastanowić się nad jego rozmiarem. Czy na pewno potrzebujemy lustrzanki za 15 Tys. zł i 3 szkieł? Choć sam zajmowałem się przez pewien okres swojego życia fotografią, targanie ze sobą kilku dodatkowych kilogramów w postaci Canona 6D i szkła 24-70L na wakacjach budziło we mnie niechęć. Mniejsze, na wakacjach zawsze będzie lepsze - kieszonkowe wręcz - rozwiązanie.

Warto też wybrać model, który posiada moduł wi-fi lub bluetooth którym szybko prześlemy zdjęcia prosto z aparatu na nasze telefon bez pośrednictwa kabli lub komputera. Dzięki temu zaraz po znalezieniu miejsca na kawę, w czasie wycieczki, lub skryciu się pod parasolem na plaży będziemy mogli przenieść zdjęcia, obrobić je i opublikować na social media. Ewentualnie wysłać znajomym i rodzinie.

Rób ładne zdjęcia z wakacji znajomym

Jak robić dobre zdjęcia na wakacjach?

Czyste szkło obiektywu konieczność by robić ładne zdjęcia z wakacji

To dość proste, jednak za palcowany, brudny obiektyw aparatu zawsze odbija się na jakości zdjęcia powodując złudzenie nieostrego obrazu. Ściereczka do okularów, którą zapewne masz w pokrowcu załatwi sprawę.

Kadrowanie - kompozycja

Uruchom opcję siatki w aparacie. Pozwoli Ci to po pierwsze na wykonanie zdjęć bez przekrzywienia - co często zdarza się przy wykonywaniu zdjęcia gdy czasu mamy nie wiele. Kolejną zaletą jest łatwość umieszczania naszych głównych bohaterów obrazka w odpowiednim miejscu na zdjęciu, a mianowicie w punktach przecięcia lini pionowej i poziomej złotego podziału (naszej siatki).

Dobrym zwyczajem jest też kadrowanie odrobinę szerzej niż zakładamy na początku - w razie przekrzywienia ekranu lub potrzeby dopasowania kadru zawsze mamy kawałek zdjęcia, który możemy do tego celu wykorzystać.

Kadrowanie zdjeć ze złotym podziałem

Światło

Dzięki presetom nie musisz się bardzo przejmować o jego ilość - natomiast musisz zwracać uwagę gdzie się znajduje główne źródło światła w czasie wykonywania zdjęcia. Nie może być ono w kadrze, a dodatkowym plusem jeśli fotografowana osoba / obiekt stoją przodem do źródła światła. Pozwoli to na uniknięcie cieni na twarzach, a to podstawa by mieć ładne zdjęcia z wakacji.

Jeśli światła jest mało, automaty w aparatach wydłużają czas ekspozycji, czyli czas gdy migawka aparatu jest otwarta i naświetla matrycę - stąd mamy później poruszone / nie ostre / rozmazane zdjęcia. Jeśli światła w chwili robienia wakacyjnej fotografii mamy nie wiele, dobrze jest zapewnić sobie dodatkową stabilizację rąk. Możemy to osiągnąć poprzez oparcie łokci o klatkę piersiową lub stół, krzesło, murek - w zależności od wysokości i pozycji fotografowanej osoby lub przedmiotu.

Tryb Live w iPhone

Jeśli posiadasz iPhona uruchom w nim tryb Live Photos - pozwoli to na zapis 1,5s filmiku - dzięki czemu jeśli główne uchwycone zdjęcie nie spełni masz jeszcze dodatkowe 1,5s z których możesz wybrać finalną klatkę spełniającą Twoje oczekiwania. Przydatna funkcja jeśli ktoś wejdzie Ci w kard, kichnie, mrugnie itd.

Ustaw ostrość na obiekt / osobę którą fotografujesz

Aby ustawić ostrość na wybranym elemencie zdjęcia wystarczy nacisnąć w tym miejscu ekran - i tyle 🙂

Edytowanie zdjęć z wakacji

Zdjęcia z wakacji dobrze jest utrzymywać w jednej tonacji kolorystycznej. Dzięki temu będą się dobrze prezentować nie tylko jako pojedyncze zdjęcia, ale także razem - np. w ramkach po wydrukowaniu lub na Instagramie.

Dzięki kolekcjom presetów do lightrooma które znajdziesz w naszym sklepie możesz przerabiać zdjęcia o różnym naświetleniu i kolorystyce bez potrzeby dopasowywania różnych filtrów lub łączenia różnych styli. Przygotowane zostały w taki sposób by Twoje wakacyjne fotografie (i nie tylko) zawsze do siebie pasowały i nie wymagały dodatkowej edycji w aplikacji Lightroom.

 

Zobacz opinie o naszych presetach

Poznaj wszystkie opinie o naszych presetach i zobacz co myślą o nich inni

*opinie otworzą się w nowym oknie
    Twój koszyk jest pusty
      Dodaj kupon